Logotyp Dr Bartek
E-book — dieta śródziemnomorska

W POLSKIEJ WERSJI. Czyli najlepiej przebadany model żywienia oparty na lokalnych („polskich”) produktach!

143-stronicowy samouczek (poradnik) o tajnikach zdrowej diety – opartej na najlepiej przebadanym modelu żywienia.

Pakiet 9 kaloryczności. Jedna dla Ciebie, pozostałe dla Twojej rodziny. Albo – tylko dla Ciebie, gdyż dzięki pakietowi możesz użyć diety, aby zdrowo schudnąć lub przybrać na masie ciała, jeśli masz niedowagę.

Pierwsze miejsce w rankingu najzdrowszych diet

Panel 43 doświadczonych specjalistów z różnych dziedzin nauk o zdrowiu – w tym żywienia, cukrzycy, chorób układu krążenia i otyłości, przeanalizował 30 diet pod względem ich skuteczności w 11 kategoriach.

Chociaż do rankingów trzeba podchodzić z rezerwą, to dieta śródziemnomorska zajęła 1. miejsce jako ogólnie najzdrowsza dieta.

Oto dlaczego jest ona najbardziej polecaną dietą wyjściową (wyjściową – bo jak wiadomo, każdy jadłospis należy jeszcze dopasować pod siebie):

✅ jest różnorodna (bardzo ważna cecha),

✅ jest prosta w utrzymaniu,

✅ bazuje na łatwo dostępnych produktach,

✅ nie wymaga wyrzeczeń,

✅ jest prawie dla każdego,

✅ jest najlepiej przebadana – jest analizowana od bardzo dawna, przez co znamy jej długoterminowy wpływ na zdrowie. W przypadku innych rodzajów diet znamy ich efekty w perspektywie kilku-kilkunastu miesięcy.

Jeśli nie mamy jakichś szczególnych potrzeb, wykluczeń itd., to od tego modelu żywienia warto wyjść i dopasować go do siebie

Zdrowo, bo lokalnie – polska wersja najlepszej diety

Wdrożenie w pełni „klasycznej” diety śródziemnomorskiej nie zawsze jest łatwe lub możliwe, jeśli żyjemy poza krajami basenu Morza Śródziemnego, bo dieta ta uwzględnia także żywność trudno dostępną na naszym polskim rynku.

Dlatego część produktów typowych dla „klasycznej” diety śródziemnomorskiej zamieniłem w jadłospisie na nasze lokalne odpowiedniki, ale zrobiłem to tak, by jadłospis w żadnym stopniu nie utracił swoich wartości.

Wiele produktów można zamienić na inne BEZ utraty wartości diety dlatego, że mają podobny skład, a zarazem są bardziej „nasze” – tutejsze.

A więc nie tylko łatwiej dostać je w sklepie, ale i nie przebyły one dalekiej drogi z krajów basenu Morza Śródziemnego do naszych sklepów.

Jest to o tyle istotne, że jedną z zasad diety śródziemnomorskiej jest kupowanie lokalnych produktów, jak najmniej przetworzonych, których droga z pola na nasz stół jest jak najkrótsza.

W samouczku, który jest integralną częścią diety, znajdziesz tabelę produktów klasycznej diety śródziemnomorskiej wraz z polskimi odpowiednikami. A dzięki temu, w razie potrzeby, będziesz mógł łatwo zamienić produkt z „polskiej diety śródziemnomorskiej” na składnik cechujący „klasyczną dietę śródziemnomorską”.

Ile warta jest taka dieta?

Średnio gotowy jadłospis od dietetyka na 7 dni to koszt ok. 100 zł, jednak bez dodatkowego poradnika o tym, jak dopasować dietę do siebie.

Przy takim koszcie, jadłospis na 28 dni mógłby kosztować ok. 300-400 zł, i też takie bywają ceny.

To, co ja dla Państwa stworzyłem, to jadłospis diety śródziemnomorskiej nie w jednej kaloryczności, lecz aż 9 za 189 zł.

Podsumuję – za 189 zł otrzymują Państwo:

✅ Nie 1 jadłospis (dietę), tylko pakiet 9.

✅ Nie na 7 dni, tylko na 28 – pełne 4 tygodnie.

✅ Samouczek PDF na 143 strony o tajnikach diety.

✅ Niespotykana możliwość podzielenia się dietą z najbliższymi członkami rodziny – kupujesz nie tylko dla siebie, lecz także dla bliskich.

✅ A dzięki pakietowi 9 kaloryczności, dietę można dodatkowo wykorzystać do odchudzania się. Jak się za to zabrać – to tłumaczę w samouczku.

(Jeśli pojawią się trudności z zamówieniem, spróbuj ponownie później. Z uwagi na popularność, czasami serwer się przeciąża).

Jak wygląda ta dieta?

4 posiłki dziennie

By odżywić ciało, a zarazem by jedzenie nie stało się „pracą na pełen etat”. 4 posiłki dziennie są w sam raz

40% energii z tłuszczów

Z tych najzdrowszych, m.in. z oliwy, z której słynie dieta śródziemnomorska, a także oleju lnianego i z awokado

35% energii z „węgli”

Ach, te węglowodany! Są takie złe, mówią… To zależy jakie. W tej diecie jesz tylko zdrowe, odżywcze ich źródła

25% energii z białka

…pełnowartościowego, które dostarcza wszystkich niezbędnych aminokwasów kluczowych dla zdrowia

Warzywa i owoce

By dostarczyć organizmowi przeciwutleniaczy i innych związków bioaktywnych budujących Twoje zdrowie

Bez oczyszczonych zbóż

Gdyż oczyszczone produkty zbożowe są znacznie mniej odżywcze, ubogie w błonnik i inne składniki

Mięso niskoprzetworzone

Nie jest to dieta wege, lecz mięsa nie ma w niej jakoś dużo (a umiarkowanie) i jest tylko niskoprzetworzone

Zdrowe gatunki ryb

Czyli pozbawione toksyn czy innych zanieczyszczeń oraz łatwo dostępne, np. zamiast anchois – szprotki

Ograniczenie cukru

Również tego „ukrytego”, a słodycz zapewniają Ci m.in. starannie dobrane do diety owoce

Bogactwo ziół i przypraw

Nie tylko podkręcają smak (aby był dobry, wyrazisty), lecz także podnoszą walory zdrowotne potraw

Orzechy, pestki, nasiona

Można powiedzieć, że są to suplementy Matki Natury, bo są upakowane w wiele składników odżywczych

Kefir, jogurt naturalny

i inne odpowiednie dla diety śródziemnomorskiej tego typu przetwory, np. ser feta, ser grecki, mozzarella, brie

Warzywa strączkowe

w ilości, która nie będzie powodować dyskomfortu trawiennego, tzn. 2-4 porcje tygodniowo

Nie tylko woda

W samouczku do diety znajdziesz polecane przeze mnie źródła płynów, w tym napary ziołowe

I znacznie więcej

Wymieniłem tylko kilka cech tej diety. Najlepiej ją wypróbować i samemu się przekonać o jej zaletach

Wpływ na stan zdrowia

Zdrowie układu sercowo-naczyniowego

Osoby stosujące dietę śródziemnomorską rzadziej chorują na chorobę wieńcową o prawie 30% oraz mają niższe ryzyko zawału mięśnia sercowego o ponad 30%. Dieta ta chroni także przed udarami mózgu, obniża ryzyko nadciśnienia tętniczego.

Zdrowie mózgu i sprawność umysłowa

Osoby praktykujące dietę śródziemnomorską wykazują o 25% niższe ryzyko łagodnych zaburzeń poznawczych. Ponadto mają obniżone ryzyko choroby Alzheimera o prawie 30%.

Gospodarka węglowodanowa

U osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej stosowanie diety śródziemnomorskiej prowadzi do korzystnego obniżenia poziomu glukozy i insuliny we krwi, co sprawia, że spada ryzyko cukrzycy typu 2 o około 20%. Dieta ta nie tylko działa profilaktycznie, lecz także terapeutycznie: uwrażliwia ona tkanki na działanie insuliny (łagodzi insulinooporność).

Zdrowie wątroby

Poprawia funkcjonowanie wątroby, zwłaszcza u osób z cukrzycą i otyłością. Korzystnie obniża poziom enzymów wątrobowych, a badania z 2021 r. dowiodły, że obniża ryzyko niealkoholowego stłuszczenia wątroby o ponad 20%. Przy stłuszczonej już wątrobie, może częściowo odwrócić ten problem.

Zdrowie nerek

Dieta śródziemnomorska korzystnie wpływa na funkcje nerek i chroni przed chorobami tego narządu. Badania z 2020 r. dowiodły, że im konsekwentniej przestrzega się jej zasad, tym niższe ryzyko przewlekłych chorób nerek. Dieta ta chroni też przed spadkiem funkcji nerek u osób starszych i zmniejsza ryzyko kamieni o 13-41%.

Jakość snu

Eksperci zauważyli, że osoby praktykujące tę dietę doświadczają lepszego snu pod względem jakości i efektywności, a także rzadziej borykają się z problemami związanymi z nocnym odpoczynkiem.

Dodatkowo śródziemnomorski model żywienia jest dla osób, które chcą:

✅ zmniejszyć ogólnoustrojowy stan zapalny organizmu, który jest podłożem dla wielu chorób (sprzyjając ich rozwojowi);

✅ zminimalizować skutki upływającego czasu w kontekście funkcjonowania swojego organizmu i złagodzić tempo procesów naturalnego jego starzenia się,

✅ zmniejszyć masę ciała, zwalczyć nadwagę i otyłość lub przeciwdziałać nadmiernej tkance tłuszczowej, minimalizując ryzyko utraty masy mięśniowej,

✅ pozbyć się napadów głodu, senności lub spadku energii po posiłkach,

✅ uchronić się przed sarkopenią, osteoporozą, RZS i innymi dolegliwościami ze strony układu kostno-stawowego;

✅ zmniejszyć odczuwane zmęczenie na co dzień i nadmierną senność;

✅ chcą przeciwdziałać i łagodzić przebieg chorób zapalnych jelit;

✅ lepiej się czuć, mieć więcej sił witalnych i śmielej stawiać czoła codziennym wyzwaniom dzięki wzmocnieniu organizmu zdrowym i smacznym jedzeniem.

Powody, dla których warto mieć moją wersję tej diety

1.

Niektóre trudniej dostępne produkty typowe dla diety śródziemnomorskiej wymieniłem na „lokalne odpowiedniki”. Dzięki temu łatwiej ją utrzymać.

2.

Otrzymujesz pakiet 9 kaloryczności. Kupujesz nie tylko dla siebie, ale też dla swojej najbliższej rodziny. I dzięki 9 kalorycznościom, możesz się odchudzać, wystarczy, że wybierzesz kaloryczność o 400-50 kcal niższą.

3.

Zwykle na rynku dostępne są gotowe jadłospisy na 7 lub 14 dni. Uważam, że jest to dość krótko, dlatego opracowałem każdą kaloryczność na 4 tygodnie.

4.

Każdy posiłek opatrzony wartościami odżywczymi: liczbą kilokalorii, a także zawartością węglowodanów przyswajalnych, białka, tłuszczów i błonnika.

5.

Każdy tydzień zawiera tygodniową listę zakupów z produktami potrzebnymi do przygotowania posiłków.

6.

Każdy posiłek opatrzony jest informacją o orientacyjnym czasie, jaki musisz przeznaczyć na jego przygotowanie. Ułatwia to planowanie sobie posiłków.

7.

Zadbałem, by potrawy były raczej proste niż złożone, dzięki czemu nie trzeba mieć dużego doświadczenia w kuchni, aby zdrowo jeść. Każde danie zawiera dokładny opis w krokach, jak je przygotować. Poradzisz sobie!

Przykładowe dania

Śniadanie 1

Śniadanie 2

Obiad

Kolacja

dr Bartek Kulczyński | Better Health Media sp. z o.o.

Polityka prywatności | Regulamin sprzedaży

kontakt@drbartek.pl | Telefon do biura: 536 103 002 (asystent Grzegorz)